W dniach 26-28 września w Bielsku-Białej odbędzie się pierwsza edycja festiwalu Soundesign, którego zagraniczną gwiazdą będzie Roger Eno.

26.09 (kino): https://www.sfr.pl/kup-bilet/12952/polski-piach-gra-reksia

26.09 (Rude Boy): https://www.ticketmaster.pl/event/soundesign-moskwa-k-2-kosmowski-poremba-kosmowski–bilety /1545087977

27:09 (BCK): https://www.ticketmaster.pl/event/135839084

Kiedyś mieszkała tylko w kinie. Dziś muzyka ilustracyjna jest wszędzie – w grze, w serialu, w audiobooku. Towarzyszy nam częściej niż jakikolwiek inny dźwięk. Rzadko zwracamy na nią uwagę, bo dobry dźwięk działa, zanim go usłyszymy.

SOUNDESIGN to festiwal o ludziach, którzy ten dźwięk tworzą. O powstawaniu muzyki, sound design i kompozycji. Są festiwale, które grają muzykę filmową. My pokazujemy, jak ona powstaje.

Trzy dni koncertów i spotkań. Blisko twórców, blisko procesu. W Bielsku-Białej – mieście Bolka i Lolka, Reksia i polskiej animacji. Bajek bez słów, niesionych samym dźwiękiem. Słuchamy filmu. Oglądamy muzykę.

SOBOTA 26.09

14:00 / Kino Kreska / POLSKI PIACH GRA REKSIA – nowa ścieżka Patryka Zakrockiego do 6 odcinków “Przygód Reksia”, koncert do rysunku na żywo. Wydarzenie rodzinne. Bilety: sfr.pl

19:00 / Klub RudeBoy / 50 LAT PUNK ROCKA: Moskwa + K-2 + Spotkanie z Gumą i Ziemkiem Kosmowskim. Bilety: 50 PLN na Ticketmaster

NIEDZIELA 27.09

18:00 / BCK / ROGER ENO (duo z Alexander Glücksmann) + DANIEL BLOOM & GABA KULKA. Bilety: Ticketmaster

PONIEDZIAŁEK 28.09

9:00-19:00 / BCK / DZIEŃ WARSZTATOWY – wykłady, spotkania, warsztaty dźwięku. Wstęp bezpłatny, zapisy przez formularz.

ROGER ENO

Kupił swoje pierwsze pianino za pieniądze z pracy jako pomocnik rzeźnika. Było zniszczone. I brzmiało jak żadne inne. Roger Eno to brytyjski kompozytor, który przez czterdzieści lat budował własną drogę równolegle do legendy brata, Briana. Nie żyje w cieniu. Tworzy własny świat.

W 2020 roku po raz pierwszy nagrał z Brianem płytę dla Deutsche Grammophon – “Mixing Colours”. Ale jego dorobek to ponad tuzin solowych albumów, współpraca z Davidem Gilmourem, Lou Reedem, Jarvisem Cockerem, Beckiem i The Orb. Współtworzył ambientowy projekt Channel Light Vessel obok Laraaji i Kate St. John. Skomponował muzykę do teatru – Harolda Pintera w National Theatre pod batutą Trevora Nunna. I do serialu “State of the Union” (scenariusz Nick Hornby, reżyseria Stephen Frears), który zgarnął Emmy.

Mieszka na pograniczu dwóch hrabstw – Suffolk i Norfolk. To tam, między cichymi drogami i średniowiecznymi kościołami, narodził się jego dźwięk. Swój proces nazywa “dekomponowaniem”: rano improwizuje przy fortepianie, a potem godzinami usuwa wszystko zbędne, odsłaniając samą istotę utworu. Mówi, że tworzenie to jak pchli targ – niczego nie wolno pomijać, bo to, co najciekawsze, najłatwiej przegapić.

W 2025 roku ukazał się “Without Wind / Without Air” – najodważniejsze dzieło w jego karierze. Nagrane w berlińskim studiu Teldex i w domu producenta Christiana Badzury. Badzura mówi o nim: “Ludzie z wiekiem zwykle łagodnieją. Roger staje się coraz bardziej punkowy”. Na płycie słychać to doskonale – złożone aranżacje orkiestrowe, eksperyment, ale bez straty emocji. Okładkę zaprojektowała jego córka, Cecily.

To będzie trzecia wizyta Rogera w Polsce. W 2020 był jedynym zagranicznym artystą, który zagrał u nas w czasie pandemii – na Soundedit w Łodzi. Teraz zabiera swój dźwięk do Bielska-Białej.

 

DANIEL BLOOM

Kompozytor, który mieszka jednocześnie w dwóch światach – na sali kinowej i w studiu muzyki elektronicznej. I nie wybiera między nimi. Łączy je.

W tym roku odebrał Fryderyka za muzykę do “Zamachu na papieża” Władysława Pasikowskiego. Ale jego nazwisko czytaliście już na napisach końcowych dziesiątek filmów – “Wszystko, co kocham”, “Tulipany”, “Słodki koniec dnia”, “Nieulotne”, “Wzgórze psów”, “Warszawianka”. Przy partyturach filmowych wielokrotnie spotykał się z Leszkiem Możdżerem – nagrali razem pięć albumów.

Drugie życie Blooma to elektronika. Trzy autorskie płyty – “Thorn”, “Event Horizon” i “Lovely Fear”. Ta ostatnia przyniosła dwie nominacje do Fryderyka, a promujący ją singiel “Katarakta” z Melą Koteluk dotarł niemal na szczyt listy przebojów Trójki. To właśnie na “Lovely Fear” narodził się też “How we disappear” – utwór nagrany z Gabą Kulką, o którym sam autor mówi: piękny, niezapomniany, wzruszający.

Jego eksperymenty z elektroniką prowadziły go przez sceny USA, Chorwacji, Rumunii i Niemiec – i do spotkań z legendami gatunku: Józefem Skrzekiem, Władysławem Komendarkiem, Steve’em Schroyderem z Tangerine Dream. Dziś pracuje nad nową autorską płytą.

W Bielsku-Białej Daniel Bloom zagra swoje kompozycje filmowe. A z gościnnym udziałem Gaby Kulki wrócą też utwory z “Lovely Fear” – w tym “How we disappear”, który zagrali wspólnie m.in. na Męskim Graniu w Poznaniu (2016) i na koncertach w Warszawie (2016, 2025).

 

K-2

Ziemowit “Ziemek” Kosmowski i Agata Poremba-Kosmowska. Akustyczny manifest. Kosmowski to legenda łódzkiego podziemia – Brak, Rendez-Vous, Subway. W K-2 gra z żoną punk bez prądu, który ma więcej energii niż większość zespołów z prądem.

Debiutancki album K-2 “Ciężkie PUDŁO” (GAD Records). Na scenie Rudeboy Club świętujemy z nimi 50-lecie punk rocka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *