Decyzją Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego, na podstawie ustawy o muzeach, swoją działalność oficjalnie rozpoczęło Muzeum Polskich Organów Elektronicznych w Gnieźnie (już w sierpniu regulamin muzeum w organizacji konsultowany był z Narodowym Instytutem Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów w Warszawie).


Muzeum zaprezentuje stałą wystawę po dokończeniu budowy siedziby.

W chwili obecnej placówka muzealna posiada największe na świecie zbiory elektrofonów klawiszowych polskiej produkcji, są nimi zabytkowe organy elektroniczne, syntezatory, keyboardy, klawiatury sterujące MIDI i sprzęt towarzyszący. Pomysłodawcą założenia muzeum jest Dawid Jung, funkcję dyrektora objął Jacek Jung, stypendysta MKiDN w dziedzinie animacji kultury.

Najciekawsze egzemplarze polskich organów elektronicznych można zobaczyć na stronie www.polskieorgany.pl, gdzie w ramach programu MKiDN „Kultura w sieci” prezentowana jest wystawa online „Nieodkryty świat muzyki – polskie organy elektroniczne”.

Zwiedzający wystawę online mogą poznać historię elektronicznych instrumentów, w tym unikalnych modeli, jak „OW-1”, „OW-3”, „W-1”, „MA-101”, czy dziecięcych organków edukacyjnych: „Remi 12” (niegdyś jedne z najmniejszych organków na świecie), „Kubuś”, „Sunia”, „Beata”, „Kinga” (szacuje się, iż do naszych czasów zachowało się zaledwie kilka egzemplarzy tych modeli). Wystawę cennych dla polskiej kultury instrumentów muzycznych zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego –Kultura w sieci.


Przy Muzeum Polskich Organów Elektronicznych w Gnieźnie powołano także kolegium doradcze, w skład którego wchodzą osoby wyróżniające się wiedzą muzyczną, zajmujące się edukacją z zakresu muzyki lub prowadzące działalność promocyjną w tym zakresie. Obecnie kolegium tworzą m.in. Paulina Kuczyńska-Siwka (dyrygentka męskiego zespołu wokalnego „Szpaki”), Krzysztof Gronikowski (Agencja Artystyczna JazzGra), Aleksander Karwowski (dziennikarz), Rafał Stańczak (dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Nowowiejskiego w Gnieźnie) i Jarosław Mikołajczyk (edukator muzealny, pracownik Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie).

W planach Muzeum Polskich Organów Elektronicznych jest m.in. organizacja wystaw czasowych, wydawanie pisma specjalistycznego, przygotowywanie międzynarodowych konkursów muzycznych i koncertów.

One Reply to “W Gnieźnie powstaje nowe muzeum muzyczne”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *