Mamy przyjemność po raz kolejny zaprosić Państwa na cykl wydarzeń, które od 13 lat promują w szczególności muzykę klasyczną w oparciu o jeden z najpopularniejszych instrumentów jakim jest gitara. Festiwal Akademia Gitary, edycja 13., podtytuł: Coda jest dodatkową, a jednocześnie pożegnalną edycją i ukłonem w stronę fanów gitarowych brzmień.
O FESTIWALU

Przez cały okres trwania Festiwalu stał się on przestrzenią do wymiany doświadczeń, rozmów o muzyce oraz doskonalenia umiejętności poprzez spotkania z Mistrzami. Zaangażowanie artystyczno-społeczne organizatorów w organizację wydarzeń popularyzowało muzykę strunową w całym kraju. Efektem festiwalu oraz działalności Łukasza Kuropaczewskiego podczas warsztatów jest wychowanie i wypromowanie nowego znakomitego pokolenia młodych gitarzystów klasycznych.

Akademia Gitary to projekt, który powstał z potrzeby przełamywania barier w dostępie do kultury i organizacji koncertów gitarowych na najwyższym poziomie. Przyciągnął tym samym do wielu miast i mniejszych miejscowości w Wielkopolsce melomanów i miłośników gitary z całej Europy i dał też możliwość podróżowania po regionie z festiwalową mapą koncertów. Przez lata był to jedyny projekt w Polsce, ukazujący pełny zakres możliwości twórczych związanych z gitarą, począwszy od gatunków muzycznych po praktyki wykonawcze.

Łącznie podczas wszystkich edycji festiwalu wystąpiło około 1000 artystów z Polski i zza granicy, w projekt włączyło się ponad 70 miast oraz 200 partnerów, zorganizowanych zostało 12 kursów gitarowych prowadzonych przez najwybitniejszych pedagogów z całej Europy, a oferta artystyczna dotarła do publiczności w całej Wielkopolsce łącząc ludzi różnych pokoleń i narodowości.

Realizacja Festiwalu była i jest możliwa dzięki przychylności i zaangażowaniu wielu samorządów i instytucji, dlatego wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.

Akademia Gitary ma również wymiar charytatywny – od samego początku w trakcie wydarzeń Stowarzyszenie prowadzi zbiórkę publiczną na nieuleczalnie chore dzieci z Wielkopolski.

Organizatorem festiwalu jest BONA FIDEStowarzyszenie Wielkopolan, działające od ponad 16 lat. Jego członkowie to ludzie, którzy na co dzień zajmują się pracą naukową, prowadzą własne firmy i pracują w instytucjach kultury, a w ramach Stowarzyszenia działają wspólnie na rzecz promocji Poznania i regionu, wspierając przy tym charytatywnie domy dziecka oraz hospicja. Organizują i włączają się w akcje wspierające aktywność społeczną dzieci, młodzieży, studentów oraz młodych przedsiębiorców. Myślą przewodnią Stowarzyszenia jest to, że nasza wspólna energia, praca, pomysły i zaangażowanie mogą zmieniać rzeczywistość dookoła nas.
PROGRAM FESTIWALU

15 sierpnia_sobota

18.00   Poznań | Stary Rynek

Gitarsi.pl

16 sierpnia_niedziela

17.00   Jankowice | Pałac Jankowice

Jagoda Świdzińska & Kacper Dworniczak

19.00   Konin | Kościół Ewangelicko-Augsburski Świętego Ducha

Pajestka Kostecki Duo

18 sierpnia_wtorek

19.00   Koncert i wykład online na FB Akademii Gitary

Łukasz Kuropaczewski

20 sierpnia_czwartek

19.00   Czarnków | Sala Towarzyska MCK

Andrzej Grygier

20.30   Kołobrzeg | Bazylika Konkatedralna

Avi Avital & Łukasz Kuropaczewski

21 sierpnia_piątek

19.00   Gniezno | Archikatedra Gnieźnieńska

Avi Avital & Łukasz Kuropaczewski

22 sierpnia_sobota

19.30   Poznań | fara

Avi Avital & Łukasz Kuropaczewski

ARTYŚCI FESTIWALU

Avi Avital(Izreal)
Pierwszy mandolinista nominowany do nagrody Grammy w dziedzinie muzyki klasycznej, a także pierwszy nagrywający wyłącznie dla Deutsche Grammophon. Regularnie zapraszany jest na najważniejsze festiwale muzyczne, a współcześni kompozytorzy tworzą dla niego utwory. Absolwent Akademii Muzycznej w Jeruzalem oraz Konserwatorium CesarePolliniego w Padwie. Spośród najważniejszych wydarzeń w sezonie 2019/20 wyróżnić można światową premierę Koncertu na Mandolinę Giovanniego Sollimywraz z OrchestraNazionaledella RAI oraz trasę koncertową po Europie i Azji z płytą „Avital meets Avital”.

Kacper Dworniczak
Utalentowany gitarzysta młodego pokolenia, który od października rozpocznie studia na Uniwersytecie Artystycznym w Graz. W 2018 roku został finalistą programu „Młody Muzyk Roku” organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W marcu 2019 zadebiutował w nowojorskiej Carnegie Hall. Regularnie koncertuje w kraju i za granicą.

Gitarsi.pl
Poznańskie trio gitarowe założone latem 2018 roku przez trójkę przyjaciół, mające w swoim repertuarze jazzowe, rockowe i klasyczne evergreeny, muzykę filmową oraz własne kompozycje. Wiosną 2020 roku ukazała się ich debiutancka płyta „Etna”.

Andrzej Marcin Grygier
Student Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie profesora Łukasza Kuropaczewskiego.
Jest laureatem licznych konkursów ogólnopolskich oraz międzynarodowych, a także wielokrotnym stypendystą za osiągnięcia muzyczne. Koncertował podczas festiwali muzycznych odbywających się w Polsce, Rosji, Słowacji, Belgii i Chorwacji.

Łukasz Kuropaczewski
Jeden z najwybitniejszych polskich gitarzystów klasycznych. Występował na najważniejszych salach koncertowych świata. Ma na swoim koncie 5 płyt, z czego aż trzy otrzymały nominację do Nagrody Fryderyk. Absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz PeabodyConservatory of the Johns Hopkins University w Baltimore, USA. Jest wziętym wykładowcą gitary, prowadzi kursy i lekcje mistrzowskie podczas festiwali gitarowych w Europie oraz na ogólnoświatowych Uniwersytetach.
W latach 2007-2010 wykładał na University of Pennsylvania w Filadelfii, od 2008 roku jest profesorem Akademii Muzycznej w Poznaniu. W 2018 roku wygrał konkurs na profesurę w Kunstuniversitat w Graz, w Austrii, gdzie obecnie pracuje.

Pajestka Kostecki Duo
Zespół absolwentów Akademii Muzycznych w Poznaniu i Szczecinie – Dawida Pajestki oraz Macieja Kosteckiego. Laureaci wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów gitarowych. W 2017 roku podczas Akademii Gitary miało miejsce prawykonanie utworu skomponowanego przez Piotra Klimka specjalnie dla duetu.

Jagoda Świdzińska
Jedna z najlepiej prosperujących gitarzystek młodego pokolenia. W październiku rozpocznie studia na renomowanym Uniwersytecie Artystycznym w Graz. Laureatka wielu prestiżowych konkursów, w tym między innymi podczas BalticGuitarDays, Paganini GuitarFestival czy ZagrebGuitarFestival.Występowała w również w Konzerthaus w Wiedniu czy siedzibie NOSPRu. Niejednokrotnie brała udział w koncertach organizowanych przez festiwal Akademia Gitary.
Więcej :

Www: www.akademiagitary.pl

Facebook: www.facebook.com/akademiagitary.festiwal

Instagram: www.instagram.com/akademia_gitary

YouTube: www.youtube.com/polishguitaracademy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *