Za niezależną działalność artystyczną musieli uciekać z Białorusi. Po sfałszowanych przez Łukaszenkę wyborach prezydenckich w 2020 roku i fali brutalnie stłumionych protestów Wolny Chór trafił do Polski. Tutaj muzyką i patriotycznym słowem wspierają nie tylko swoich rodaków, ale również walczącą Ukrainę. Już 20 maja w warszawskim Domu Kultury Kadr Volny Chor zagrawyjątkowy koncert solidarnościowy dla Ukraińców.

Wolny Chór wykonuje białoruskie pieśni i hymny patriotyczne. Ta blisko 30-osobowa grupa muzyków już od ponad roku jeździ i koncertuje po całej Europie wspierając białoruską diasporę.

www.facebook.com/VolnyChoir

www.instagram.com/volnychoir

Rosyjska agresja na Ukrainę i kolaboracja Łukaszenki z Putinem postawiła Białorusinów w trudnej sytuacji.  Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że białoruski naród jest przeciwny tej wojnie i nigdy nie zgodził się na to, aby białoruskie wojsko oraz infrastruktura militarna zostały wykorzystane przeciwko Ukraińcom. Tym bardziej więc Volny Chor chce dać wyraz swojej solidarności i jedności z Ukraińcami, którzy dzielnie i mężnie bronią swojej Ojczyzny.

„W tej wojnie Ukraińcy walczą nie tylko o swoją wolność, ale także o wolność wszystkich tych, którzy chcą zachować swój język, tożsamość oraz prawo do pozostania sobą. Białorusini – to my! Jesteśmy razem z Ukrainą!”- podkreślają członkowie Wolnego Chóru. Muzycy występują tylko poza granicami Białorusi, ponieważ przez władze reżimowe zostali uznani za ekstremistów, a powrót do kraju wiąże się z ryzykiem nawet 20-letniej kary więzienia.

W warszawskim Domu Kultury Kadr Wolny Chór wykona specjalny program w języku ukraińskim, w którym da wyraz swojej jedności i solidarności! „Jest nas wielu! Zwyciężymy! Chwała Ukrainie! Niech żyje Białoruś!” – dodają zapraszając na wydarzenie.

Rezerwacja bezpłatnych wejściówek na koncert: https://tiny.pl/9s2l9

Piątek 20 maja, godz. 19.00

Dom Kultury Kadr, ul. Rzymowskiego 32, Warszawa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *