Agencja Muzyczna Polskiego Radia przedstawia najnowszy singiel Kasi Moś zatytułowany „Wierny Wiatr”. Utwór jest trzecim singlem z wydanej w maju 2022 roku płyty: „KASIA MOŚ KARIN STANEK” z nowymi aranżacjami przebojów big beatowej ikony lat 60-tych.

Płyty muzyczne_kreacje_świąteczne - zobacz na Ceneo

Tekst tego dużo mniej znanego i popularnego utworu spośród wykonywanych przez Karin Stanek niesie w sobie tak duży ładunek emocji, że Kasia Moś i jej brat Mateusz Moś oraz szwedzki muzyk, kompozytor i producent Rickard Bonde Truumeel, zaczęli pracować nad współczesną wersją tego kawałka, kiedy jeszcze nie było pomysłu na całą płytę z nowymi wersjami big beatowych piosenek bytomskiej krajanki. Tej trójce od początku przyświecała myśl, że robienie coveru ma sens, jeśli nowa wersja zostanie zapamiętana przez potomnych. Twórcy zadbali, by ich interpretacja była zrozumiała dla dzisiejszych słuchaczy i muzycznie wpisywała się w trendy współczesnego rynku. Nowa aranżacja, bardzo sprawnie  wyprodukowana muzycznie, przenosi nas rzeczywiście wielkim skokiem do muzycznego tu i teraz.

Podobnie, jak w przypadku poprzednich singli i tym razem włodarze miasta Bytom dołożyli wszelkich starań, by jeszcze jednemu utworowi przygotowanemu przez związanych z Bytomiem artystów, piosence „Wierny wiatr”, towarzyszył teledysk zrealizowany w Bytomiu, całkowicie bytomskimi siłami. Zdjęcia zaś odbyły się w starych przemysłowych przestrzeniach, które ostatnio miasto Bytom oddało do zagospodarowania twórcom.

Nowe życie znanych piosenek

Karin Stanek urodziła się w Bytomiu, pod koniec II wojny światowej. W latach 60. ubiegłego wieku była jedną z najpopularniejszych polskich piosenkarek i symbolem tzw. bigbitu. Utwory „Autostop”, „Malowana lala”, czy „Chłopiec z gitarą” znała i nuciła cała Polska od małolatów, po emerytów.

Kasia Moś i jej starszy brat Mateusz Moś pochodzą z Bytomia. Z Bytomiem związany jest też Mateusz Kołakowski.

Nic dziwnego, skoro są krajanami, że ta trójka pracująca razem twórczo została zainspirowana repertuarem Karin Stanek. Matką tego pomysłu była znana w środowisku Gina Komasa, zasłużona dla polskiej kultury swoją wieloletnią działalnością twórczą, jak i czwórką niezwykle zdolnych dzieci.

Robienie coverów, szczególnie jeśliktoś uczyniłjuż taką piosenkę hitem, ma sens tylko wtedy, jeśli ma się pomysł, jak to zrobić, żeby nasza wersja była inna niż oryginału, ale też została zapamiętana.

Ta myśl z pewnością przyświecałaKasi Moś, jej bratu Mateuszowi i Mateuszowi Kołakowskiemu, kiedyrozpoczynali pracę nad nowymi wersjami jedenastu utworów, które prawie pół wieku wcześniej wykonywała z powodzeniem Karin Stanek. Efekt tej pracy to właśnie płyta „KASIA MOŚ KARIN STANEK”.

Przeboje Karin Stanek, to było charakterystyczne dla tamtych czasów, typowe gitarowe granie i chrypliwy głos wokalistki.

Obaj Mateusze (Moś i Kołakowski) postanowili nas zaskoczyć i potraktowali materiał wyjściowy w sposób nieoczekiwany. Niby te same teksty i linie melodyczne, ale z punktu widzenia słuchacza to zupełnie różne utwory. Wymyślone przez Mateusza Mosiai Mateusza Kołakowskiegoaranżacje oraz produkcja muzyczna płyty, za którą obaj odpowiadają,przenoszą nas brzmieniowo wielkim skokiem do współczesności. Nieoczywisty, lekko dramatyczny, klubowy podkład niesie znakomicie wokal KasiMoś, któraswoim interpretacjom nadała zupełnie inny wyraz, niż w wykonaniach oryginalnych.Tę trójkę wykonawczo wspomagają Tomasz Machański i Artur Kudłacik. Ostateczny kształt nadał dźwiękowi miksem i masteringiem Piotr Witkowski.

Wybierając utwory na ten album, którego premierę Agencja Muzyczna Polskiego Radia zaplanowała na 27 maja 2022, Kasia Moś i Mateuszowie wybrali tytuły bardzo popularne w latach 60., jak i mniej znane, poruszające piosenki wykonywane przez Karin Stanek.

Włodarze miasta Bytom widząc, jak smacznie kultywowana jest z pokolenia na pokolenie tradycja muzyczna tego miasta, dołożyli wszelkich starań, by związanym z Bytomiem artystom ułatwić realizację projektu, co między innymi przełożyło się na fakt, żeteledyski do kolejnychutworów z albumu realizowane są w Bytomiu, całkowicie bytomskimi siłami.

Tracklista:

 1. Tato kup mi dżinsy 3:44
 2. Modlitwa 4:42
 3. Autostop 5:07
 4. Malowana lala 5:03
 5. Wierny wiatr 5:05
 6. Proszę nie płacz już 6:41
 7. Chłopiec z gitarą 4:17
 8. Która to Gwiazda 5:15
 9. O Jimmy Joe 3:56
 10. Dlaczego tak się stało 5:15
 11. Katarzyna 6:27
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *