Lora Szafran odnalazła własną interpretację utworów uważanych w pewnych kręgach za kultowe i przygotowała we współpracy z Miłoszem Wośko dziesięć utworów na płytę LORA SZAFRAN EWA DEMARCZYK INSPIRACJE.

Trzeba mieć dużo odwagi i głęboką świadomość twórczą, żeby mierzyć się z legendą. Albo, żeby legendę potraktować jako inspirację i odnaleźć własną interpretację utworów uważanych w pewnych kręgach za kultowe.

Tę drugą ścieżkę wybrała Lora Szafran przygotowując we współpracy z Miłoszem Wośkoutwory na płytę LORA SZAFRAN EWA DEMARCZYK INSPIRACJE.

Nie ma wątpliwości, że Ewa Demarczyk i jej pierwsze wykonania pięćdziesiąt i więcej lat temu kompozycji, między innymi, Zygmunta Koniecznego do tekstów Tuwima, Baczyńskiego, czy Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej obrosły legendą i traktowane są przez wielu, jak świętość. Szczególnie, że pomysł, aby łączyć poezję z muzyką był w tamtym czasie nowatorski i kontrowersyjny.

Lora Szafran, wspierana przez Miłosza Wośko, postanowiła znane od lat utwory potraktować współcześnie, bez historycznych obciążeń, odczytując sławne bardziej i mniej z wykonań Ewy Demarczyk piosenki zdecydowanie po swojemu. Znajdując w nich własną refleksję i emocje kompletnie inne, niż jej poprzedniczka.

Sześć, spośród dziesięciu tytułów wybranych przez Lorę Szafran, skomponował Zygmunt Konieczny,  człowiek-legenda krakowskiego środowiska artystycznego. Artystka rozmawiała z kompozytorem o swoim pomyśle na tę płytę na długo przed wejściem do studia.

Bezsprzeczny jest wkład w powstały materiał Miłosza Wośko, a to już trzecia płyta, przy której Lora Szafran pracuje z tym wszechstronnym pianistą, kompozytorem, aranżerem i producentem muzycznym. Po długich rozmowach i ustaleniach z Lorą, która wybrała utwory, wymyśliła, jak chce je interpretować i co osiągnąć, Miłosz przygotował instrumentację i aranżację, wybrał muzyków i pokierował zespołem, sam zagrał na fortepianie i wreszcie nagrał w studiu wszystkie wokale Lory.

Ewa Demarczyk była aktorką. Lora Szafran jest wokalistką jazzową. Słuchając krążkaLORA SZAFRAN EWA DEMARCZYK INSPIRACJE łatwo zauważyć, żeinterpretacje Lory Szafran są bardziej stonowane, jak gdyby dojrzalsze, a w efekcie bardziej intymne, niżwykonania Demarczyk.

Począwszy od 30 października 2023, przez 4 poniedziałki, do przestrzeni cyfrowej trafiały utwory zapowiadające cały zestaw. W kolejności: „Taki pejzaż”, „Grand Valse Brillante”, „Rebeka” i wreszcie w tygodniu premiery „Tomaszów”.

Lora Szafran zaprosiła do nagrania płyty dwoje gości – saksofonistę Henryka Miśkiewicza(którego słyszymy w „Tomaszowie” i piosence „Groszki i róże”) oraz śpiewającą Agę Zaryan (z którą panie zaśpiewały w duecie „Grande Valse Brillante”).Ta ostatniapowiedziała o Szafran: U Lory najważniejsze są szczerość i bycie sobą. Taka jest Lora Artystka i Lora Człowiek! Słychać to w każdej piosence na tej płycie!

Partnerzy wydania płyty: KROSNO MIASTO SZKŁA, STOART, ZAiKS

Smartlink:

https://bfan.link/lora-szafran-ewa-demarczyk-inspiracje

W przestrzeni cyfrowej pojawiły się już utwory z płyty: 

30 października – „Taki pejzaż”

6 listopada – „Grand Valse Brillante” 

13 listopada – „Rebeka”

20 listopada – „Tomaszów”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *