Niemal 10 lat temu, w marcu 2010 r., podczas obchodów 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina miało miejsce otwarcie nowej ekspozycji stałej Muzeum kompozytora w Warszawie. W tym tygodniu Muzeum czeka na milionowego zwiedzającego.
 

Muzeum Fryderyka Chopina to miejsce, w którym jest przechowywana największa na świecie kolekcja pamiątek związanych z życiem i twórczością wybitnego polskiego kompozytora. Jest ono zaliczane do jednych z najnowocześniejszych muzeów biograficznych w Europie. Projekt ekspozycji stałej, który zwyciężył 10 lat temu w międzynarodowym konkursie, opracowało włoskie studio Migliore + Servetto Architects. Wystawa stała została stworzona tak, by gość Muzeum mógł sam wybierać trasę zwiedzania, a ekspozycja była indywidualnie kształtowaną przez zwiedzających opowieścią o Fryderyku Chopinie i jego czasach.

W salach Zamku Ostrogskich (Pałacu Gnińskich), siedziby Muzeum, można obejrzeć cenne obiekty: rękopisy muzyczne, notatki, listy, rysunki, a także przedmioty osobiste i instrumenty (m.in. złoty zegarek podarowany Chopinowi przez włoską śpiewaczkę Angelicę Catalani oraz ostatni fortepian Chopina). W Sali Kompozytor można w komfortowych warunkach posłuchać wszystkich dzieł kompozytora.
Ze względu na aspekty konserwatorskie oraz wymogi bezpieczeństwa, w zabytkowych wnętrzach Muzeum może gościć jednocześnie 70 osób, dlatego tym bardziej cieszy fakt, że pod koniec tygodnia Muzeum Chopina odwiedzi milionowy zwiedzający. Czekają na niego upominki w postaci wydawnictw płytowych i książkowych Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, akcesoria, pamiątkowa grafika oraz indywidualne oprowadzanie po Muzeum z przewodnikiem.

Z okazji wyjątkowego jubileuszu 10-lecia ekspozycji stałej (1 marca) przygotowano wiele niespodzianek dla zwiedzających, m.in. koncerty w przestrzeniach Muzeum czy warsztaty, podczas których goście będą mieli możliwość przygotowania dla kompozytora życzeń. Z tej też okazji 8 lutego w sali koncertowej Muzeum zainaugurowany zostanie stały cykl sobotnich koncertów. Zwiedzający będą mogli uczestniczyć w chopinowskich recitalach wykonywanych przez młodych polskich pianistów.


Koncerty będą odbywać się w każdą sobotę dwukrotnie, o godzinie 17 i 18 (wstęp na recital nie jest przewidziany w ramach biletu do Muzeum, obowiązują osobne bilety).

W tym roku czeka nas również wiele innych chopinowskich okazji do świętowania, m.in. okrągła, 210. rocznica urodzin kompozytora przypadająca 1 marca, kwietniowe eliminacje do Konkursu Chopinowskiego czy wakacyjny Festiwal „Chopin i jego Europa”. W październiku Warszawa po raz kolejny stanie się światową stolicą pianistyki za sprawą XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

Źródło : Narodowy Instytut Fryderyka Chopina
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *