Wspaniała wiadomość dla świadomych fanów polskiego rapu i entuzjastów sceny bitowej. Projekt Niewidzialna Nerka, będący reinterpretacją a zarazem hołdem dla klasycznych utworów polskiego hip-hopu, ukaże się wreszcie na winylach. Dekadę od premiery twórcy ugięli się pod presją oczekiwań fanów i zdecydowali się wydać materiał w formacie 2LP.
Już 28 listopada na www.niewidzialnanerka.com każdy słuchacz ma szansę zamówić piękne wydanie Niewidzialnej Nerki na dwóch analogach. Stylowy gatefold – z oryginalną szatą graficzną od Full Metal Jacket i logiem zaprojektowanym przez Dawida Błażewicza – zawierał będzie longplaye w kolorystyce solid orange & blue w wersji limitowanej lub czarne w wersji standardowej. Nakład limitowanego wydania został wzbogacony o dwa arkusze kolekcjonerskich naklejek. Premiera i dostawa zamówionych preorderów planowana jest 14 lutego 2023 roku.
Winylowej premierze Niewidzialnej Nerki towarzyszyć będzie warszawska impreza z okazji 10-lecia projektu. Wydarzenie adresowane jest do świadomych fanów rapu i osób zainteresowanych historią gatunku. Szczegóły poznamy już wkrótce.
Niewidzialna Nerka ukazała się pierwotnie 18 czerwca 2012 roku, a więc ponad 10 lat temu, w postaci dwupłytowego digipaku CD. Projekt ten był efektem współpracy promotorów klubowych, didżejów i wydawców – Jana Porębskiego, Rafała Grobla oraz DJ-a Steeza. Jan i Rafał – pomysłodawcy projektu działający ówcześnie pod szyldem S1 Warsaw – postanowili oddać hołd wspólnym korzeniom muzycznym, czyli pionierskim nagraniom polskiego rapu. Poszukując formy, która nada koncepcji muzycznej spójności, wykonawczy duet zaprosił do współpracy DJ-a Steeza (PRO8L3M), który w tamtym czasie w stołecznym środowisku klubowym kojarzony był m.in. z cyklu imprez i wydawnictw Rap History Warsaw.
W efekcie powstał dwupłytowy materiał z blisko czterdziestoma utworami od takich producentów jak Duit, Zeppy Zep, Ptaki, Night Marks Electric Trio, Ment XXL, Kixnare, Daniel Drumz, Urb i Twardowski. Mikrofonowego wsparcia udzielili tacy pionierzy sceny jak Sokół, Vienio, Włodi, Tede, Eldo, Noon, Pezet, Fisz, Dizkret, Spinache czy DJ Volt, a nowe wersy położyli raperzy związani z JWP, 2cztery7, Rasmentalism oraz Hades i Smarki Smark. W kilku utworach charakterystyczne wokalne cuty dołożył znany ze współpracy z Pezetem i Noonem DJ Panda, a całość w jednolitą formę skompilował i zmiksował właśnie DJ Steez.
Projekt został przyjęty z entuzjazmem zarówno przez ortodoksyjnych fanów rapu jak i entuzjastów nowej sceny bitowej. Miał swoją kontynuację w formie licznych wydarzeń scenicznych, DJ setów, a nawet doczekał się interpretacji na żywe instrumenty. W sposób pośredni i bezpośredni inspirował przez lata innych twórców do sięgania po klasyczne utwory i tworzenia nowych interpretacji.