Nowotomyski Ośrodek Kultury po raz kolejny stał się miejscem wyjątkowego muzycznego święta. Za nami 28. Big Band Festival – wydarzenie, które od lat przyciąga do Nowego Tomyśla najlepsze orkiestry bigbandowe, muzyków oraz miłośników ambitnych brzmień z całej Polski.
Tegoroczna edycja przyniosła wysoki poziom artystyczny i wiele muzycznych emocji. Na festiwalowej scenie zaprezentowały się zespoły reprezentujące różne ośrodki muzyczne kraju, rywalizując o najważniejsze trofea konkursu.
Najwyższe uznanie jury zdobył Sound Fabric Big Band z Gdańska, który sięgnął po Grand Prix 28. Big Band Festivalu. Drugie miejsce wywalczył Big Band Akademii Muzycznej w Poznaniu, natomiast trzecie miejsce przypadło Big Bandowi Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu.
Wyniki 28. Big Band Festivalu
Grand Prix – Sound Fabric Big Band (Gdańsk)
II miejsce – Big Band Akademii Muzycznej (Poznań)
III miejsce – Big Band Zespołu Szkół Muzycznych (Poznań)
Jednym z najważniejszych punktów programu był koncert gwiazdy wieczoru. Przed publicznością wystąpił znakomity basista, kompozytor i producent Wojciech Pilichowski wraz z formacją Jericho Brass Collective. Artyści zaprezentowali energetyczny program łączący elementy jazzu, funku, fusion oraz nowoczesnej muzyki instrumentalnej, nagradzany gromkimi brawami przez licznie zgromadzoną publiczność.
Festiwalowi towarzyszył również wernisaż wystawy fotograficznej „That’s NYC Jazz, Babe” autorstwa Kasia Idzkowska. Ekspozycja inspirowana nowojorską kulturą muzyczną i klimatem światowej stolicy jazzu była ciekawym uzupełnieniem festiwalowego programu.
Trudno mówić o sukcesie Big Band Festivalu bez wspomnienia jego twórcy. Od początku wydarzenia jego sercem i siłą napędową pozostaje Karol Rogacz – komisarz festiwalu, animator kultury oraz lider Karol Big Band. To właśnie dzięki jego pasji i wieloletniemu zaangażowaniu wydarzenie zyskało renomę jednego z najważniejszych festiwali bigbandowych w Polsce, promując zarówno młodych muzyków, jak i uznanych artystów sceny instrumentalnej.
- Big Band Festival po raz kolejny potwierdził, że Nowy Tomyśl jest ważnym punktem na muzycznej mapie Wielkopolski i miejscem, gdzie tradycja orkiestr bigbandowych spotyka się z nowoczesnym podejściem do muzyki.




























































































