Już 17 października w ramach cyklu „MTV Unplugged” wystąpi zespół Ørganek.

Dziś zespół przedstawił gości specjalnych, którzy wezmą udział w wydarzeniu. Będą to: Adam Nowak oraz Adam Bałdych.

Adam Nowak, urodzony w Poznaniu autor tekstów, muzyk i kompozytor. Współzałożyciel zespołu Raz Dwa Trzy, który to na przestrzeni 33 lat działalności otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia, między innymi nagrodę Fryderyka. Oprócz autorskiej twórczości, grupa Raz Dwa Trzy nagrała dwa koncertowe albumy z tekstami Agnieszki Osieckiej i Wojciecha Młynarskiego. Adam Nowak wraz z Karimem Martusewiczem (z Voo Voo) od 2018 roku tworzy grupę akustyczną Akustyk Amigos.

Adam Bałdych to ceniony skrzypek i kompozytor, określony przez Frankfurter Allgemeine Zeitung jako: najbardziej rozwinięty technicznie skrzypek żyjący w naszych czasach. Nazywany „cudownym dzieckiem skrzypiec”, karierę rozpoczął w wieku 14 lat. Szybko został okrzyknięty innowatorem łączącym dokonania muzyki poważnej i współczesnego języka skrzypcowego z talentem improwizatorskim. W krótkim czasie stworzył własny styl, który stał się inspiracją dla nowej generacji improwizujących skrzypków. Swoją muzykę prezentował na najważniejszych festiwalach jazzowych, w prestiżowych salach koncertowych na całym świecie. Otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia. Brał udział w nagraniach blisko 20 płyt.

Koncert „MTV Unplugged Ørganek” to pewnego rodzaju zwieńczenie dekady obecności zespołu Ørganek na polskiej scenie, mocno naznaczonej tekstami, kompozycjami i osobowością Tomasza Organka. Uczestnicy wydarzenia mogą się spodziewać miszmaszu gatunków muzycznych, wspaniałej sekcji dętej, ogłoszonych dziś gości specjalnych oraz elementów ukochanego przez Tomasza cygańskiego jazzu rodem z międzywojennego Paryża.

“Zaproszenie do udziału w tym cyklu to niezwykła radość i wyróżnienie ze strony MTV. To również niejaki pretekst i wyjątkowa okazja do świętowania dekady działalności zespołu. Wyłączenie prądu wcale nie wyklucza dobrej zabawy i mocnych wzruszeń, wprost przeciwnie, słuchacz, widz, będzie w stanie dotknąć istoty muzyki naszego zespołu. Najbardziej jesteśmy dumni z nowych aranży, takich z pogranicza stylów, jazz, muzyka literacka, rock, manouché, trochę jest w tym jakiegoś kabaretu, może burleski – mamy nasze lata dwudzieste. Plus moda, teatr, nic tylko otwierać butelki z szampanem, grać i tańczyć do rana.” – komentuje nadchodzące wydarzenie Tomasz Organek.

Koncert „MTV Unplugged Ørganek” zostanie zarejestrowany już w najbliższy wtorek, 17 października w Teatrze Sabat w Warszawie. Pełny zapis koncertu emitowany będzie na antenach MTV Polska i Canal+.

Zespół zaplanował również akustyczną trasę koncertową, której ogłoszenie nastąpi 18.10.2023. Trasa odbędzie się w okresie styczeń – kwiecień 2024 w najbardziej prestiżowych salach koncertowych w całej Polsce. Na początku roku 2024 planowana jest premiera albumu „MTV Unplugged Ørganek”, której przedsprzedaż ogłoszona zostanie w grudniu bieżącego roku.

***

Tomasz Organek, Adam Staszewski, Robert Markiewicz i Tomasz Lewandowski od 2013 roku tworzą zespół Ørganek. Dzięki swojej twórczości zyskali popularność wśród fanów oraz przychylność krytyków. Artyści otrzymali wyróżnienia za swoją działalność w postaci dwóch platynowych płyt za albumy „Głupi” i „Czarna Madonna”. Ørganek to także twórcy wspaniale przyjętego albumu „Ocali Nas Miłość”, nagranego na zaproszenie Muzeum Powstania Warszawskiego. Muzycy mają na swoim koncie trzy statuetki Fryderyka w kategorii „ALBUM ROKU ROCK”, „PIOSENKA ROKU”, „PRODUKCJA MUZYCZNA ROKU”. Ostatni album zespołu, „Na razie stoję, na razie patrzę”, został bardzo dobrze przyjęty przez publiczność, a grupa od lat występuje z powodzeniem na wszystkich najważniejszych festiwalach muzycznych w Polsce. Poza aktywnością muzyczną zespół od lat angażuje się w wiele akcji społecznych m.in. współtworzył „MAPĘ WSPARCIA” dla osób będących w kryzysie psychicznym we współpracy z fundacją „Człowiek”, zaangażował się w sadzenie drzew w ramach projektu „Ørganek w Nowym Świecie” oraz stworzył niezwykły projekt “ØNA” na rzecz kobiet w Polsce, za który otrzymał nagrodę “Superbohaterka” pisma Wysokie Obcasy. Tomasz Organek, lider zespołu, z sukcesami pełnił funkcję kierownika muzycznego podczas dwóch edycji festiwalu Żywiec Męskie Granie w latach 2016 i 2017 i jest laureatem wielu prestiżowych nagród artystycznych m.in. „Mistrz Mowy Polskiej”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *