Zespół Trupa Trupa wystąpił już po raz drugi w kultowym formacie stacji BBC Radio 6. Sesja, zarejestrowana i wyemitowana w ramach programu Marca Rileya i Gideona Coe we wtorek, 9 stycznia, będzie dostępna do odsłuchu przez najbliższy miesiąc. 

 
Wydarzenie było częścią brytyjskiej trasy koncertowej zespołu, cieszącej się dużym zainteresowaniem publiczności.

Trupa Trupa to artrockowy, psychodeliczny zespół z Gdańska. Według Guardiana twórczość zespołu to połączenie nieoczywistych melodii i tekstów, które penetrują ciemne zakamarki ludzkiego istnienia, natomiast Pitchfork uważa że Trupa Trupa wnosi poezję i subtelność do psychodelicznego rocka.

Trupa Trupa to Grzegorz Kwiatkowski, Tomek Pawluczuk i Wojtek Juchniewicz. W 2015 roku w brytyjskiej wytwórni Blue Tapes and X-Ray Records ukazał się album Headache. Rok później zremasterowana wersja Headachezostała wydana przez francuski label Ici dailleurs. W 2017 roku w wyniku współpracy francuskich i angielskich wydawców ukazał się kolejny album Jolly New Songs. Płyta doczekała się japońskiej edycji wydanej przez Moorworks. W 2019 roku nakładem wytwórni Sub Pop ukazał się singiel Dream About. W tym samym roku zespół wydał płytę „Of The Sun. Album ukazał się w ramach międzynarodowej kooperacji Glitterbeat Records (Europa), Lovitt Records (USA), Moorworks (Japonia) i Anteny Krzyku (Polska). 6 marca 2019 roku wytwórnie te wydały kolejny album zespołu EP Ill find. W 2019 roku nakładem amerykańskiej wytwórni Whited Sepulchre Records ukazała się split kaseta z gwiazdami teksańskiej alternatywy Suspirians. 

Najnowszy album zespołu B FLAT A ukazał się 11 lutego 2022 roku. W marcu 2023 roku album został nominowany do nagrody muzycznej Fryderyk.

Trupa Trupa wystąpiła do tej pory m.in. na Desert Daze Festival, Rockaway Beach Festival, SXSW, Primavera Sound i Iceland Airwaves. Zespół wziął również udział w sesji NPR Tiny Desk i sesji BBC Radio 6 Music. 

Utwory Trupy Trupa pojawiają się regularnie w radiu BBC 6. Grali je m.in. Iggy Pop, Marc Riley, Mary Anne Hobbs, Steve Lamacq, czy Gideon Coe. Ostatnie wydawnictwa zespołu gościły także w audycji Henryego Rollinsa na antenie KCRW oraz w rozgłośniach The Current, WFMU, KEXP i NPR.

21 lutego 2023 roku ukazała się eksperymentalna i limitowana kaseta ttt, która spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem krytyki: One of the most important bands to emerge from Europe in the last decade.(Monolith Cocktail), i która była wielokrotnie emitowana na antenie BBC Radio 6 music.

5 września 2023 roku nakładem wytwórni Glitterbeat Records ukazał się singiel “Thrill” wraz z towarzyszącym mu wideo autorstwa artysty wizualnego Adama Witkowskiego. Również we wrześniu radio BBC 6 zapowiedziało drugi koncert Trupy Trupa, który odbył się 8 stycznia 2024 roku.

Również 5 września światową premierę na Festiwalu Filmowym w Wenecji miał film Zielona Granicaw reżyserii Agnieszki Holland, w którym wykorzystany został utwór Trupa Trupa Headache. Film został nagrodzony w Wenecji Nagrodą Specjalną Jury.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *