Podział środków z Funduszu Wsparcia Kultury wywołał burzę, w przestrzeni medialnej nie milkną komentarze w tym temacie. Minister Kultury wstrzymał wypłaty środków FWK. 
 
 
MuzycznaPolska.pl o komentarz w tej sprawie zwróciła się do wokalisty, gitarzysty, autor tekstów, lider zespołu Elektryczne Gitary, z wykształcenia lekarz neurolog Kuby Sienkiewicza. 
 
 
W ostatnich dniach wielkie emocje wywołała planowana pomoc finansowa z Funduszu Wsparcia Kultury dla firm znanych piosenkarzy. Wzbudza ona powszechne wątpliwości co do jakości kryteriów takiej pomocy.

Niestety brak rozeznania w świecie kultury prowadzi to takich kwiatków, że te same kryteria stosuje się jednocześnie  do instytucji kultury, samorządów, impresariatów, firm nagłośnieniowych i oświetleniowych oraz 1-osobowych firm poszczególnych artystów lub firm jednego zespołu muzycznego.


Nie da się porównać ze sobą sytuacji tych podmiotów.
Wśród wykonawców estradowych największe straty ponieśli liczni muzycy nie zatrudnieni na etacie, a towarzyszący znanym gwiazdom, muzycy sesyjni czy wykonujący muzykę użytkową. Niektórzy z nich mają swoją działalność gospodarczą w tym zakresie, niektórzy nie, ale mają dobrze udokumentowany dorobek nagraniowy i estradowy. Należy tworzyć narzędzia systemowe pozwalające na dotarcie z pomocą finansową do tych właśnie artystów. Wymaga to dokładniejszego zbadania indywidualnych potrzeb. Znani piosenkarze będący autorami lub współautorami popularnych utworów, mający liczne emisje w mediach, otrzymują tantiemy autorskie. Soliści i muzycy, którzy brali udział w nagraniach wielu popularnych piosenek, a nie są ich autorami, mają chociaż tantiemy wynikające z praw wykonawczych.
Decyzje finansowe Funduszu Wsparcia Kultury, które dotarły do opinii publicznej, dzielą środowisko artystyczne i to już się dzieje, niesmak pozostał. Wszyscy mogli odnieść wrażenie, że wsparcie dostają ci najmniej potrzebujący, oraz że o pomoc wystąpiły podmioty niekoniecznie tego wsparcia wymagające.
Wszyscy artyści stracili w czasie pandemii, ale w najgorszej sytuacji są ci mniej znani – akompaniatorzy, liczni wybitni instrumentaliści pracujący samodzielnie. Ich właśnie trzeba wspierać, bo w normalnych czasach znane wielkie gwiazdy bez nich sobie nie poradzą.
 
 Kuba Sienkiewicz
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *