W piątek, 7 lipca br. miał swoją premierę album „Lipcowi”, który został stworzony przez zespół Żurkowski we współpracy z Instytutem Pileckiego z okazji 77. rocznicy Obławy Augustowskiej. W ramach projektu powstały utwory inspirowane prawdziwymi historiami ofiar, opowiedzianymi przez świadków tamtych wydarzeń. Koncert, podczas którego te utwory zabrzmiały na żywo po raz pierwszy, odbył się 9 lipca w Augustowie w ramach Festiwalu „Lipcowi”.
Płytę promowały trzy single:

„Nad Nettą” z gościnnym udziałem Roberta Cichego:

„Leokadia”:

oraz „Piwnica u Dowgierdów”, w którym gościnnie zaśpiewał Swiernalis:

Płyty muzyczne - sprawdź na Ceneo.pl

Album „Lipcowi” jest do nabycia pod tym linkiem:

 

https://mystic.pl/search.php?text=lipcowi

 

Album w serwisach streamingowych:

https://bfan.link/lipcowi

„LIPCOWI to jeden z najważniejszych projektów historyczno – kulturalnych w regionie. Misją Instytutu Pileckiego w Augustowie jest współpraca z rodzinami ofiar oraz pielęgnowanie pamięci o obławie z lipca 1945. LIPCOWI to właśnie efekt tej ścisłej i wzajemnej współpracy, z którego dumni są zarówno bliscy ofiar jak i mieszkańcy naszego regionu”. – mówi Aleksandra Czerobska, Pełnomocnik Dyrektora Instytutu Pileckiego ds. upamiętnienia Obławy Augustowskiej 

***

 

Żurkowski to zespół polskich muzyków na emigracji, założony w Doncaster przez Łukasza Żurkowskiego – wokalistę, gitarzystę, autora tekstów i kompozytora, pochodzącego z Suwałk.

Muzycznie grupa oscyluje wokół alternatywnego rocka z silnym wsparciem brzmień elektronicznych. W 2019 ich kariera nabrała rozpędu – utwór „Ciemność” zwyciężył w konkursie Męskie Granie Young, dając im przepustkę do grania na największych scenach w Polsce. Występowali nie tylko na Męskim Graniu, ale także na Festiwalu Pol’and’rock czy na głównej scenie WOŚP.

Po debiutanckiej płycie „Włóczęga”, w 2022 roku ukazał się drugi album zespołu, zatytułowany „Kurz”, zawierający takie rockowe przeboje jak „Zmiennicy”, czy „Western” (duet z Tomaszem Organkiem). Płyta „Lipcowi” jest trzecim długogrającym krążkiem grupy Żurkowski.

 

Żurkowski:

https://www.facebook.com/LukaszZurkowski

https://www.instagram.com/zurkowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *