Nietuzinkowa kapela z Rumunii wysłała swoje zgłoszenie by zagrać na Najpiękniejszym Festiwalu Świata. Kapela Dirty Shirt łączy ze sobą siłę ciężkiego metalu z energią i pasją słowiańskiej muzyki ludowej oraz bogactwem inspiracji płynących z world music.
Kapela Dirty Shirt łączy ze sobą siłę ciężkiego metalu z energią i pasją słowiańskiej muzyki ludowej oraz bogactwem inspiracji płynących z world music. Powszechnie uznawany za jeden z najoryginalniejszych zespołów wywodzących się z Europy Wschodniej, Dirty Shirt święci triumfy na międzynarodowych festiwalach, a w tym roku zagra na Małej Scenie Pol’and’Rock Festival!
Zespół powstał w 1995 roku na północy Transylwanii, w Rumunii. Muzycy tworzący zespół Dirty Shirt wydali sześć albumów i dwa DVD z ich niezwykle ambitnej trasy koncertowej FolkCore DeTour z 2018 roku. W 2014 roku zespół zajął drugie miejsce w międzynarodowym konkursie Wacken Metal Battle, a ich wyjątkowe brzmienie uzyskało międzynarodowe uznanie. Muzykę Dirty Shirt określa się jako crossover folk metal, jednak w twórczości kapeli można odnaleźć znacznie więcej wyjątkowych inspiracji. Podstawą brzmienia Dirty Shirt jest surowy ciężki metal, który ożywiają tradycyjne dźwięki muzyki ludowej. Muzycy inspirują się też brzmieniem world music, łącząc elementy muzyki country, reggae, czy muzyki etnicznej z muzyką industrialną, a nawet łagodnym kołysaniem funku. Kawałki Dirty Shirt, niezależnie od tego, czy nagrane w języku angielskim, czy po rumuńsku, są pełne energii, chwytliwe, pełne mocy i przypadają do gustu bardzo szerokiej publiczności.Na czele Dirty Shirt stoi dwóch wokalistów, których charakteryzuje zupełnie odmienny styl: Dan “Rini” Crăciun odpowiada za tradycyjny, melodyjny śpiew, podczas gdy screaming i heavy metalowy wokal to domena Roberta Rusza. Skrzypce i inne folkowe instrumenty doskonale pasują do ciężkich perkusyjnych solówek czy drapieżnych gitarowych riffów. W standardowej konfiguracji Dirty Shirt występuje w ośmioosobowym składzie, jednak w ramach ambitnego projektu muzycznego do muzyków z Dirty Shirt na scenie dołączył pełny skład prestiżowej orkiestry muzyki ludowej z Ansamblul Folcloric National Transilvania. Interesujący kontrast między ciężkim metalem a tradycyjną muzyką ludową zyskał uznanie krytyków i wielbicieli muzyki, a kapela odbyła bardzo udaną trasę koncertową FolkCore DeTour zwieńczoną wydaniem DVD z nagraniem koncertu.
Najnowszy krążek Dirty Shirt to wydany w 2019 roku “Letchology”, z którego promocją wiązała się europejska trasa koncertowa, w ramach której Dirty Shirt wystąpili, po raz drugi w karierze, na Wacken. Dirty Shirt to kapela, która na żywo daje z siebie wszystko i nawiązuje świetny kontakt z publicznością, co sprawia, że koncert tego zespołu na Najpiękniejszym Festiwalu Świata będzie jednym z ciekawszych wydarzeń!Skład zespołu:
Dan „Rini” Crǎciun – wokal
Robert Rusz – wokal
Mihai Tivadar – gitara , klawisze
Cristi Bălănean – gitara
Pal Novelli – gitara basowa
Vlad „X” Țoca – perkusja
Dan Petean – gitara
Cosmin Nechita (Vulpea) – skrzypce
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *